Zapraszamy na seminarium

W imieniu organizatorów:

Polskiego Stowarzyszenia Integracji Psychoterapii

Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Odział Katowice

Katowickiego Instytutu Psychoterapii

Serdecznie zapraszamy na seminarium

„Pierwsze sesje z pacjentem – prezentacja sposobu interweniowania w modelu ISTDP (Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Psychodynamicznej)
pozwalający skutecznie ustalić kontrakt terapeutyczny”
 ,

                 które poprowadzi Leszek Jaworski,

                  certyfikowany psychoterapeuta Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii.

Seminarium odbędzie się  3.12.2022r.,

w godzinach 15:00-18:30

w siedzibie Katowickiego Instytutu Psychoterapii

ul. Franciszkańska 2b/1

Katowice – Ligota

Wstęp jest wolny.

Istnieje również możliwość uczestnictwa online.

Poniżej plakat ze szczegółowymi informacjami. Zapraszamy

 

Ogłoszenie seminarium gotowe

Ogłoszenie seminarium gotowe2

Akredytowany Kurs Psychoterapii - nowa edycja

Wciąż trwa nabór na najnowszą edycję Akredytowanego Kursu Psychoterapii, która startuje w styczniu 2023. Dla wszystkich zainteresowanych mamy dobrą wiadomość - postanowiliśmy otworzyć nabór na XII edycję Kursu, która wystartuje w maju 2023! Zapraszamy do zapisów! Więcej informacji pod linkiem.

pexels pixabay 36717

Ostatnie wolne miejsca na szkolenie z Pogłębionej pracy w hipnozie

 Już 28.10.2022 rozpoczyna się szkolenie z Pogłebionej pracy w hipnozie

Warsztaty będą składać się z trzech części:

I część poprowadzi Katarzyna Marquardt – praca z pacjentem z objawami psychosomatycznymi w ujęciu integracyjnym. Praktyczny warsztat oparty na analizie przypadków, pokazujący strukturę, model pracy oraz kluczowe elementy pracy w obszarze psychosomatyki.

II część poprowadziMaja de Abgaro Zachariasiewicz- Kliniczne zastosowanie hipnozy w pracy z zaburzeniami lękowymi i depresją. 

III część poprowadzi Jan Dyba – pogłębiona praca w hipnozie.

 

Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji znajduje się pod linkiem: http://www.k-i-p.pl/szkolenia-dla-terapeutow?start=14

Serdecznie zapraszamy .

hipnoza plakat 1 11zon

Najnowsza edycja Podstawowego Kursu Psychoterapii Pozytywnej

Serdecznie zapraszamy na najnowsze szkolenie!

Szkolenie Podstawowe z Psychoterapii Pozytywnej to najnowsza propozycja w naszym curriculum.

Dla kogo

Kurs przeznaczony jest dla psychologów, pedagogów, psychoterapeutów i lekarzy, specjalistów sektora medycznego i pomocy psychologicznej, którzy chcą poznać specyfikę pracy terapeutycznej w nurcie Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej. 

Forma zajęć

Zajęcia odbywają się w formie online. Kurs obejmuje 200 godzin dydaktycznych i zostanie przeprowadzony podczas 5 zjazdów.

Więcej informacji...

Studium Psychoterapii Par - Najnowsza Edycja!

Serdecznie zapraszamy na najnowszą edycję

STUDIUM PSYCHOTERAPII PAR

Terapia par2

Charakterystyka studium:
Współczesny kryzys rodzinny i małżeński nie ominął naszego kraju. Dlatego właśnie psychoterapia par jest tak potrzebna. W Polsce wskaźnik rozwodów wynosi 30% a istnieją kraje w Europie, gdzie sięga on nawet 70%. Tym samym wysokie kompetencje terapeuty par i małżeństw stają się adekwatną odpowiedzią na potrzeby społeczno-rynkowe.
Proponowane przez nas szkolenie obejmuje najczęściej występujące problemy i zagadnienia kliniczne związane z kryzysem partnerskim i małżeńskim. Nauczyciele studium odwołują się do najbardziej znanych teorii z zakresu terapii par ze szczególnym uwzględnieniem terapii narracyjnej, systemowej, ericksonowskiej oraz skoncentrowanej na zasobach.
Kurs dostarcza wielu praktycznych narzędzi sprzyjających rozwijaniu własnego stylu prowadzenia terapii oraz profesjonalnego warsztatu w pracy z parami w kryzysie.

Adresaci studium:
Do udziału w studium zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane rozwojem swoich kompetencji zawodowych w obszarze diagnozy i pracy terapeutycznej z parami w kryzysie. Szkolenie skierowane jest do osób praktykujących.

W szczególności studium jest adresowane do:
- lekarzy,
- psychologów,
- pedagogów,
- psychoterapeutów,
- socjoterapeutów,
- pielęgniarek,
- socjologów,
- mediatorów

Struktura zajęć:
Zajęcia mają charakter warsztatowy i odnoszą się do praktycznych aspektów diagnostycznych i terapeutycznych.

Zajęcia obejmują :
- prezentację modelu pracy osoby prowadzące;
- demonstrację wybranych interwencji terapeutycznych;
- omawianie kazusów;
- ćwiczenia interaktywne;
- wzajemną wymianę doświadczeń
- konsultacje i superwizje wybranych przypadków klinicznych.

Program i terminy seminariów:


1. „Miłość nie jedno ma imię" - wprowadzenie w tematykę terapii par
(prowadząca Maria Marquardt) 17-18.06.2022

2. „W labiryncie namiętności" - psychoterapia zaburzeń seksualnych 
(prowadzący: Grzegorz Iniewicz) 2-3.09.2022

3. "Wojna domowa"- psychoterapeutyczna praca z parą w sytuacji przemocy 
(prowadzący: Maria Marquardt) 18-19.11.2022

4.„Tak trudno być nam ze sobą” - praca z parą w sytuacji separacji i rozwodu 
(prowadzący: Ewa Dobiała) 20-21.01.2023

5. "Razem czy osobno?" - psychoterapeutyczna praca z parą w sytuacji zdrady 
(prowadzący: Maria Marquardt) 17-18.02.2023

6. "Stara miłość nie rdzewieje" - rekonstrukcja związku w sytuacji kryzysu 
(prowadzący: Maria Marquardt) 31.03.-1.04.2023

Godziny:
Piątki: 10:00 - 18:00
Soboty: 8:00 - 14:00

Zajęcia dydaktyczno-warsztatowe odbywają się cyklicznie co 2 miesiące.
Przed każdymi zajęciami zapraszamy na trzygodzinne spotkanie superwizyjne.

Kadra dydaktyczna:
Ewa Dobiała – lek. med. specjalista psychiatrii, specjalista terapii środowiskowej, certyfikowany psychoterapeuta  SNP PTP, certyfikowany psychoterapeuta i trener Psychoterapii Pozytywnej (WAPP), wykładowca Wrocławskiego Instytutu Psychoterapii.

Grzegorz Iniewicz - dr hab., specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany ps ychoterapeuta i superwizor SNP PTP, adiunkt Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wykładowca SWPS.

Maria Marquardt – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor SP PTP, dyrektor Katowickiego Instytutu Psychoterapii.

Koszt udziału w studium: 3060 zł
Możliwość opłacenia w sześciu ratach: 530 zł

Zgłoszenia:

Państwa zgłoszenie zostanie zaakceptowane po przesłaniu wypełnionej ankiety zgłoszeniowej na adres e-mail: biuro@k-i-p.pl lub szkolenia@k-i-p.pl
Ankieta zgłoszeniowa jest dostępna po kliknięciu tutaj.

Prosimy o załączenie zeskanowanego dokumentu potwierdzającego ukończenie studiów.
Uprzejmie informujemy, że ilość dostępnych miejsc jest ograniczona a o przyjęciu na kurs decyduje data dokonanej wpłaty.

Zmiana stawek za usługi

Szanowni Państwo!

Informujemy, że od lutego 2022 nastąpi zmiana stawek za oferowane przez nas usługi psychologiczne. Nowe stawki obowiązują nowych klientów, w przypadku rozpoczętych procesów terapeutycznych stawki za sesje nie ulegną zmianie. 

Poniżej zamieszczamy wykaz zaktualizowanych stawek, dodatkowo w zakładce "zespół" znajdziecie Państwo informacje o wysokości stawek u każdego z terapeutów.

stawki za sesje noweluty 2022

Nowe szkolenie - Podstawowy Kurs Psychoterapii Pozytywnej

Serdecznie zapraszamy na najnowsze szkolenie!

Szkolenie Podstawowe z Psychoterapii Pozytywnej to najnowsza propozycja w naszym curriculum.

Dla kogo

Kurs przeznaczony jest dla psychologów, pedagogów, psychoterapeutów i lekarzy, specjalistów sektora medycznego i pomocy psychologicznej, którzy chcą poznać specyfikę pracy terapeutycznej w nurcie Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej. 

Forma zajęć

Zajęcia odbywają się w formie online. Kurs obejmuje 200 godzin dydaktycznych i zostanie przeprowadzony podczas 5 zjazdów.

Więcej informacji...

Świętej pamięci Wolf Buntig

Z żalem informujemy, że zmarł wybity terapeuta Wolf Buntig.

Był nie tyko psychoterapeutą. Był nauczycielem wielu osób spośród naszego zespołu. Jest to ogromna strata dla naszego grona.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci. 

Poniższy link umożliwia wpisanie się do księgi pamięci.
https://www.zist.de/blog/

Wolf Buentig Web II 1 scaled

List do publikacji

Przekazujemy dalej.

Jako Zarząd Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego chcemy odnieść się do opublikowanego w ostatnim numerze Krytyki Politycznej tekstu autorstwa Tomasza Witkowskiego pod obiecującym tytułem „Bujany fotel z wachlarzem. Skąd wiemy, czy psychoterapia w ogóle działa?” 

Jest zapewne przejawem naiwności z naszej strony nadzieja na rzetelną odpowiedź na tytułowe pytanie, odpowiedź ilustrującą i wyjaśniającą pozytywne działanie psychoterapii na podstawie wielu dziesiątek poważnych publikacji z ostatnich kilkudziesięciu lat (by wymienić choćby takich autorów jak Allan Abbass, Peter Fonagy, Michael Lambert, Falk Leichsenring, Raymond Levy i Horst Kachele czy John Norcross).

Mieliśmy nadzieję, że osoby z dokuczliwymi objawami niszczącymi ich życie dowiedzą się, że warto zgłosić się do psychoterapeuty na przykład w Poradni Zdrowia Psychicznego, rodzice samookaleczającego się dziecka będą bardziej skłonni rozpocząć wspólną terapię rodzinną w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, a ktoś po próbie samobójczej podejmie terapię grupową na oddziale dziennym. Można było liczyć na pokazanie decydentom, że warto inwestować w rzetelną psychoterapię, zatrudniać tylu psychoterapeutów w poradniach i szpitalach, by nie trzeba było czekać miesiącami (czasem latami) na wizytę, by zapewniać do niej szeroki dostęp nie tylko w obszarze ochrony zdrowia psychicznego, ale na przykład na oddziałach położniczych czy onkologicznych. Mogłoby tak być - ale niestety nie jest.

Artykuł rozczarowuje i razi niekompetencją. Jest szkodliwy nie tylko dlatego, że ukazuje psychoterapię w fałszywy sposób – jako zyskowny proceder uprawiany przez szczwanych szarlatanów, którym „płacimy własnymi pieniędzmi”. Ta wizja Witkowskiego oczywiście jest dla nas, psychoterapeutów, pokusą do interpretacji stojącej za nią dynamiki osobowościowej autora, ale nie miejsce tu na ugłaśnianie tego. Nie o nasz wizerunek zresztą chodzi. Tekst jest szkodliwy ponieważ może odwieść osobę cierpiącą, z dolegliwymi objawami, od decyzji o leczeniu. Może naruszyć kruchą motywację pacjentów, dla których, być może, psychoterapia jest jedyną formą pomocy, a co do której mają wątpliwości czy obawy. Może wzbudzić wątpliwości w bliskich pacjenta, którzy zaczną podważać jego decyzję o poddaniu się leczeniu. A gremia decydujące o finansowaniu np. psychoterapii dzieci i młodzieży mogłyby (gdyby czytały „Krytykę Polityczną”) uznać, że szkoda na to pieniędzy, bo dzieciakom w głębokiej depresji wystarczy krótka rozmowa z naprędce przeszkoloną pielęgniarką czy świetliczankiem.

Vikram Patel, profesor Harvardu, wybitna postać z obszaru współczesnej ochrony zdrowia psychicznego, nie zwraca się przeciw psychoterapii, choć tropi jej nieprawidłowości, co zresztą robią też rzetelne stowarzyszenia psychoterapeutyczne. Patel kieruje swój model do grup społecznych, które nie mają dostępu do specjalistycznej pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. Nigdzie nie twierdzi, że istnieje prosty, szybki sposób, aby ulżyć cierpieniu psychicznemu każdemu człowiekowi na świecie. Byłaby to ryzykowna fantazja. Twierdzi jedynie, że tam, gdzie taka pomoc nie jest możliwa, trzeba przygotowywać nieprofesjonalistów do niesienia ulgi w cierpieniu psychicznym. Nie zamiast psychoterapii, ale jako jej jedyny dostępny w tym momencie zamiennik. Teza Witkowskiego o zbędności psychoterapii brzmi tak, jakby założyć, że skoro można upowszechnić wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy, resuscytacji czy nawet obsługi defibrylatora, to nie ma potrzeby kształcić ratowników medycznych i lekarzy.

Psychoterapia wzbudza już od kilkudziesięciu lat duże zainteresowanie, nawet laicy chcą o niej czytać, poszerzać wiedzę. Dobrą tego stroną jest wzrost świadomości społecznej w tym obszarze, co zmniejsza wstyd i lęk, a zwiększa prawdopodobieństwo trafnej decyzji o miejscu psychoterapii, odnalezienia się w gąszczu podejść i ośrodków psychoterapeutycznych, tak publicznych, jak i prywatnych. Jest też i negatywny skutek tego zainteresowania - generuje ona prosperity, z której gorliwie korzystają niekompetentni pseudopsychoterapeuci i równie niekompetentni krytycy - harcownicy.

Pozostaje nam wyrazić rozczarowanie, że „Krytyka Polityczna” swoją publikacją zapisała się do tego ostatniego obozu.