Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /kip-new/templates/szablon/index.php on line 1
Wsparcie okołociążowe

Wsparcie okołociążowe

Dzielenie się życiem

Więź, rodzicielstwo, ciąża, macierzyństwo, ojcostwo

 

okołociazowe fr

Wsparcie okołociążowe obejmuje szeroki zakres pomocy na wszystkich etapach przygotowania do rodzicielstwa jak i w momencie pojawienia się dziecka na świecie.Każda para jest wyjątkowa i taki też sposób planujemy terapię, która może obejmować indywidualne spotkania kobiety z terapeutką, mężczyzny z terapeutą oraz wspólne spotkania pary. Wszystko dlatego, że wiemy jak istotna jest rola ojca na wszystkich etapach ciąży i jak wcześnie budowana jest więź dziecka z obojgiem rodziców. Wiemy również że wsparcia potrzebuje nie tylko przyszła mama ale również tata dlatego również do par adresujemy naszą pomoc.

Oferujemy pomoc, towarzyszenie oraz wsparcie w zakresie:

  • trudności w zajściu w ciążę,
  • po zaistniałym poronieniu czy poronieniach,
  • towarzyszenie przyszłym rodzicom w trakcie ciąży, szczególnie w budowaniu więzi z ich rozwijającym się dzieckiem,
  • w sytuacji zagrożenia ciąży w całym okresie jej trwania aż do rozwiązania (para dostosowuje okres trwania spotkań do własnych potrzeb),
  • zaburzeń nastroju czy innych trudności psychicznych w trakcie trwania ciąży,
  • przygotowania do porodu i połogu, ze szczególnym uwzględnieniem połogu jako okresu wciąż owianego tajemnicą,
  • przygotowania do roli rodzica, trudności poporodowych takich jak depresja poporodowa (zarówno u kobiety jak i mężczyzny), trudności w adaptacji do zmian w systemie rodzinnym, wsparcie w zakresie opieki nad niemowlęciem w sytuacji wcześniactwa czy innych trudności rozwojowych.
  • wsparcie w adaptacji do zmian po narodzinach dziecka; w odnajdywaniu nowego stanu równowagi w rodzinie jak i pomoc w sytuacji trudności poporodowych.

 

Nasza pomoc czasem przybiera postać aktywnego towarzyszenia kobiecie czy parze, formę głębszej psychoterapii wspomagającej proces zajścia w ciążę, ułatwiającej radzenie sobie z zaistniałym poronieniem czy przygotowanie do kolejnej ciąży po poronieniu. W uzasadnionych przypadkach, np. w sytuacji ciężkiej depresji poporodowej czy zaburzeń nastroju w trakcie trwania ciąży, psychoterapia łączona jest z leczeniem farmakologicznym.

Zdajemy sobie sprawę jak ważne dla wielu par jest takie wsparcie i jak delikatną tematyką się zajmujemy. Jest to jeden z bardziej wrażliwych obszarów naszego życia i naszej pracy. Podchodzimy do niego ze szczególną empatią. Empatia ta otwiera przestrzeń na wszystko to, co zazwyczaj jest pomijane w tradycyjnym medycznym modelu leczenia. Pominięte aspekty przyczyniają się do wręcz urazowych doświadczeń. Obejmujemy więc uważną troską zarówno dotychczasowe przeżycia kobiety jak i mężczyzny w parze, dając przestrzeń na wzajemne usłyszenie siebie. Pracujemy w zespole specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej, pracy w kontakcie indywidualnym, z parami i całymi rodzinami.